fbpx

Gdzie i jak ładować energię?

lis 25, 2020edu, flow, Zmiana

Dopada Cię myśl, że już brakuje Ci energii i nie bardzo wiesz, gdzie i jak ją doładować?

Czujesz już zmęczenie po kilku intensywnych miesiącach pracy ? Może warto zatrzymać się na chwilę i z dystansu zobaczyć to, jak i gdzie dbamy o ładowanie naszej energii ?

Ten tekst piszę głównie z myślą o nauczycielach i osobach pracujących w szeroko pojętej edukacji, ale też, jeśli pracujesz w innym zawodzie, znajdziesz tu kilka podpowiedzi. U mnie się one sprawdziły.

Podpowiedź 1: Zarządzaj czasem !

W jaki sposób do tej pory organizowałaś swoje zajęcia w trakcie doby ?

Na co poświęcałaś największą ilość czasu ? Co pochłaniało największe Twoje zasoby ?

Zadając sobie te pytania i sprawdzając odpowiedzi przez kilka kolejnych dni zobaczysz, co w największej ilości zabierało Ci czas. Które z tych działań rzeczywiście są niezbędne, a które z nich to “pożeracze czasu”?  Z czego już wiesz, że możesz zrezygnować i nie będzie z tego szkody dla Twojej pracy, relacji, rodziny i innych ważnych dla Ciebie przestrzeni życia?

No właśnie, co jest dla Ciebie ważne ? I tu czas na następną wskazówkę …

Podpowiedź 2: Ustawiaj hierarchię działań !

Co jest dla Ciebie najważniejsze ?

Tu proponuję ćwiczenie.

Wypisz 10-15 czynności, które zwykle wykonujesz każdego dnia. Przyjrzyj im się uważnie. Może chcesz coś dodać lub coś wykreślisz ? Teraz, spośród tych czynności wybierz 3 do 5 , które są dla ciebie najważniejsze, priorytetowe. I jak poprzednio, przyjrzyj się im jeszcze raz , wprowadź ewentualne zmiany.

Spośród pozostałych 10-12 elementów wskaż 3-5 czynności, które są najmniej znaczące, najmniej bliskie Twoim wartościom, najmniej wnoszą do Twojego życia. Może to są zachowania nawykowe, których chętnie byś się pozbyła?

Kiedy przejdziesz przez to ćwiczenie, prawdopodobnie zobaczysz nieco inaczej swoje dotychczasowe aktywności. Może to będzie pierwszy krok do działania, do odrzucenia jakiejś aktywności, która już Cię nie karmi, a wręcz jest ograniczeniem, a może i pożera Twój cenny czas. Jeśli ją odrzucisz, to pewnie zyskasz czas na następny krok, czyli…

Podpowiedź 3: Ładuj akumulatory !

W jaki sposób się regenerujesz ? Co Cię ożywia fizycznie i mentalnie ? Co w zwielokrotnionej formie, najbardziej efektywnie Cię nasyca energią ?

Kiedy już nazwiesz te aktywności, działania, stany możesz im poświęcać więcej czasu, nie zaniedbywać ich.

To teraz czas na 1 krok. Co zrobisz w ciągu najbliższej godziny, by (nawet w wersji mikro) zadbać o swoją energię.

To są moje sposoby na regenerację. A jak to jest u Ciebie ? Podziel się ze mną tym, co Ciebie regeneruje?

Jeśli chcesz popracować nad tym zagadnieniem z perspektywy wartości i ich wpływu na to, jak organizujemy nasz czas i działanie, pobierz Sensownik

PREZCZYTAJ TAKŻE

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta Łazarczyk.

Wspieram nauczycieli w odkrywaniu sensu działań, energii i efektywności oraz kobiety w procesie zmiany zawodowej i osobistej.

ZRÓB PIERWSZY KROK

POBIERZ SENSOWNIK

Facebook

Kategorie