fbpx

Trzech strażników zmiany – cz. 2

lis 4, 2020Zmiana

Może zastanawiałaś się nad tym, co nam przeszkadza w tym, by zrobić kolejne kroki w zmianie? I tu trzeba zajrzeć do miejsca, gdzie stacjonuje drugi strażnik zmiany, czyli ssaczy mózg, zwany też układem limbicznym. Pierwszym jest tzw. gadzi mózg, o którym przeczytasz tutaj

Co nam robi ssaczy mózg, czyli układ limbiczny?

Ta część naszego mózgu odpowiada za emocje, ale też za proces uczenia się, czyli zdobywania nowych, jeszcze nam nieznanych zasobów. I co więcej, mózg ssaczy odpowiada za to, żeby te nowe zasoby głęboko zapisały się w nas, czyli stanowiły tzw. pamięć długotrwałą, by móc z nich korzystać jeszcze wiele lat po tym, jak nauczyliśmy się czegoś. To dlatego pamiętamy, jak jeździ się na rowerze, mimo że na nim długo nie jeździliśmy 🙂

Każda zmiana to zachwianie homeostazy, czyli równowagi. Naturalne będzie, że jeśli będziemy chcieli wprowadzić radykalną zmianę, to nasz mózg może mocno się zbuntować i uruchomić ośrodek podwzgórza i tym samym zamknąć nas na to, co nowe i jeszcze nieznane.

Jak działa strażnik nr 2?

Ssaczy mózg jest bardzo zadowolony, gdy działamy i mamy wsparcie innych osób. Dobre relacje, poczucie wspólnoty i wsparcia  stymuluje wytwarzanie endogennych opioidów, a wśród nich endorfin. Czujemy się wtedy zaopiekowani, w dobrostanie i to pozwala nam stawić czoła konsekwencjom zmiany. Dlatego zadbaj o to, by w czasie zmiany (i nie tylko) mieć wsparcie życzliwych Ci osób, ale też mieć taką osobę lub kilka, które będą Ci wyznaczać cel, którymi będziesz się inspirować. Dla mnie to była (i jest) moja przyjaciółka Ula.

Im trudniejsza decyzja przed tobą, tym bardziej dbaj o wsparcie (emocjonalne, organizacyjne, merytoryczne) innych osób. 

Kto tobie może dać wsparcie emocjonalne?

Kto wysłucha Cię bez dawania rad, kto podąży za Tobą w Twoim toku rozumowania. Bo przecież budujesz, tworzysz SWÓJ pomysł na NOWE … nie zapominaj o tym, nie daj się zwieść doskonałym pomysłom innych na Twoje życie zawodowe.

Kto może pomóc Ci poukładać proces zmiany?

Czy masz wśród swoich znajomych kogoś, kto analitycznie myśli, kto składa w całość chaotyczne nieraz pomysły? A może najpierw spisz swoje przemyślenia, umieść je w widocznym miejscu i daj im pracować w Tobie. Przestawiaj je! Zmieniaj! Na nowo układaj! I bądź cierpliwa!

Kim możesz się inspirować?

W sieci znajdziesz mnóstwo zasobów. Poszukaj też wokół siebie. Pewnie jest ktoś, kogo znasz, a kto może być wzorem dla Ciebie do tego, by  zrobić podobnie. Pamiętaj jednak, ze TY jesteś niepowtarzalna i TWÓRZ to, co jest Tylko Twoje. 

PREZCZYTAJ TAKŻE

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta Łazarczyk.

Wspieram nauczycieli w odkrywaniu sensu działań, energii i efektywności oraz kobiety w procesie zmiany zawodowej i osobistej.

ZRÓB PIERWSZY KROK

POBIERZ SENSOWNIK

Facebook

Kategorie