fbpx

Trzech strażników zmiany – cz. 3

lis 11, 2020Zmiana

Może zastanawiałaś się, co najbardziej służy zmianie?  Co nam robi kora mózgowa?

W tej części, trzeciej (i ostatniej) przyjrzymy się strażnikowi (ale w dobrym znaczeniu) zmiany, który może być dla nas wsparciem. O kim mowa? Zwie się on kora mózgowa. To stosunkowo najmłodsza część naszego mózgu i najpóźniej dojrzewająca, bo około 25 roku życia. Choć zdarzają się i takie teorie, które mówią o tym, że dojrzewa ok 5 lat wcześniej, czyli w 20 roku życia.

A jeśli masz więcej lat? A może dużo więcej? Spokojnie! Kora mózgowa im starsza, tym w bardziej optymalny sposób działa…No a poza tym mózg jest plastyczny, co oznacza, że dostosowuje się do nowych okoliczności, modelując swoje postawy.

Jak działa strażnik nr 3?

Co nam daje ta najbardziej racjonalna część naszego mózgu?

Dzięki niej jesteśmy w stanie określić (nazwać) swoje zasoby, które mogą być pomocne w zmianie, zarówno te poznawcze jak i interpersonalne oraz intrapersonalne. I to może być krok pierwszy. Kiedy już znamy zasoby, kora mózgowa pozwala nam wyciągnąć wnioski, co z tymi zasobami możemy zrobić, czego powinniśmy się wystrzegać, itp… I w ten sposób stawiamy krok drugi. Pozwoli nam też ułożyć plan działania, łącznie z ustaleniem hierarchii ważności zadań. I oto mamy krok trzeci. Ważne, żeby w tym momencie nie pozostać na etapie “papierowej zmiany”, czyli planów, strategii, rozkminek i …braku działania. To w tym momencie najczęściej zacznie nam włączać się mózg ssaczy z komunikatem “uważaj, bo zmiana wypchnie cię z zasiedzianej pozycji, na którą tak długo pracowałaś”. Jednym (a raczej dwoma) słowami odezwą się utopione koszty.

I tu potrzebny byłby krok czwarty: decyzja. Nawet mała, ale jednak stanowcza decyzja. Wiedz, że dojrzała kora mózgowa pozwoli Ci świadomie panować nad emocjami. One będą się pojawiać: strach, napięcie, lęk, obawa…to będzie Ci towarzyszyć, ale kora mózgowa (kiedy już zrobisz cztery kroki) podrzuci Ci argumenty racjonalne, adekwatne do procesu poznawczego.

Nie bój się !

Co więcej, kora mózgowa, przetwarzając informacje, pokaże Ci, że już wielokrotnie przechodziłaś przez zmianę …i przeżyłaś. Dlaczego teraz miałabyś jej nie przeżyć? Będzie też grupować informacje, doświadczenia w coś w rodzaju wiązek znaczeniowych. A to z kolei utwierdzi cię w tym, że teraz “doklejasz” nowe nitki do splotu, który już swoimi działaniami utkałaś. Nastąpi też selekcja i grupowanie doświadczeń. To już będzie czas, kiedy zobaczysz, jak bogata w zasoby jesteś.

Jesteś gotowa stawiać kolejne kroki?

Przeczytałaś ten tekst i Coś w tobie kliknęło?

Zrób następny krok! Umów się ze mną na bezpłatną konsultację! Podpowiem, co dalej!

PREZCZYTAJ TAKŻE

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Cześć!

Nazywam się Marta Łazarczyk.

Wspieram nauczycieli w odkrywaniu sensu działań, energii i efektywności oraz kobiety w procesie zmiany zawodowej i osobistej.

ZRÓB PIERWSZY KROK

POBIERZ SENSOWNIK

Facebook

Kategorie